Regularne spożywanie napojów procentowych nawet w małych ilościach prowadzi do uzależnienia oraz rozwoju choroby alkoholowej. Nadużywanie alkoholu wpływa na zdrowie i samopoczucie człowieka. Płyn etylowy powoduje uszkodzenie narządów wewnętrznych, negatywnie działa na mózg i układ nerwowy. Do jakich dokładnie zmian w mózgu prowadzi intensywne picie i jak tego uniknąć?

Szkodliwy wpływ alkoholu na mózg człowieka i organizm

Alkohol etylowy jest substancją trującą, która zawiera w swoim składzie jedną lub więcej grup hydroksylowych – silnie uzależniających oraz toksycznych dla ludzkiego organizmu. Nic więc dziwnego w tym, że alkoholizm powoduje nieodwracalne skutki dla zdrowia osób uzależnionych. Najczęściej mówi się o wątrobie, a zapomina o wpływie alkoholu na mózg. Częste spożycie płynu etylowego powoduje zaburzenia pamięci, czyli pojawiające się tzw. luki czy też dziury w mózgu od alkoholu, spowalnia czas reakcji, prowadzi do utraty świadomości. Oprócz uszkodzenia wewnątrz głowy oraz układu nerwowego alkohol oddziałuje na wątrobę, nerki, trzustkę i serce, powodując następujące schorzenia:
 • marskość wątroby;
 • zapalenie trzustki;
 • kardiomiopatia alkoholowa;
 • zwłóknienie wątroby;
 • niewydolność krążenia i inne.
Duże stężenie alkoholu we krwi zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów oraz osłabienie układu odpornościowego. Rzadziej jednak mówi się o wpływie alkoholu na mózg i tym, co się z nim dzieje wskutek jego spożywania.

Działanie alkoholu na mózg

Spożywanie napojów alkoholowych najczęściej prowadzi do uszkodzenia wątroby, ponieważ to ona odpowiada za metabolizm etanolu w organizmie człowieka i oczyszcza organizm z toksycznych substancji. A co się dzieje z mózgiem po alkoholu? Alkoholik poprzez częste spożywanie go może doprowadzić do ubytku szarych substancji oraz uszkodzeń DNA. Każdy kolejny drink zakłóca pracę mózgu. Stopień jego uszkodzenia zależy od kilku czynników, w tym też od ilości oraz systematyczności spożywanego alkoholu etylowego, jak również od uwarunkowań genetycznych.

Uszkodzenia mózgu po alkoholu – narażone struktury:

 • Układ limbiczny
 • Kora mózgowa
 • Móżdżek
 • Pień mózgu
 • Podwzgórze i przysadka
 • Rdzeń kręgowy
Wpływ alkoholu na mózg człowieka jest odczuwalny dopiero po pewnym czasie, dlatego osoby uzależnione nie są zwykle świadome występującego zagrożenia.
Pijana kobieta opierająca głowę o stół

Czy mózg kobiety jest bardziej podatny na zaburzenia jego funkcji?

Kobiety zdecydowanie bardziej są podatne na uzależnienie od alkoholu niż mężczyźni. Powodem tego jest ich masa ciała, a co najważniejsze – mniejsza ilość enzymów odpowiadających za metabolizm alkoholu. Przedstawicielki płci żeńskiej mają więcej tkanki tłuszczowej, natomiast mniej płynów w organizmie, co również decyduje o działaniu alkoholu na mózg i pozostałe organy. Estrogen (żeński hormon płciowy) sprzyja szybszemu wchłanianiu się toksycznych płynów.

Skutki spożywania alkoholu w ciąży oraz w młodym wieku

Spożywanie alkoholu w trakcie ciąży szkodzi nie tylko zdrowiu matki, ale również ma wpływ na rozwijający się mózg dziecka. Najbardziej groźny jest alkoholowy zespół płodowy. Urodzone dzieci z FAS są mniejsze niż rówieśnicy i mają odmienne rysy twarzy. Od momentu pojawienia się na świecie mają mniej neuronów (komórek mózgowych). Powoduje to trudności w wychowaniu oraz uczeniu się. Podczas licznych badań wśród osób w młodym wieku zaobserwowano również wzrost ryzyka uszkodzenia tych komórek. Dzieje się tak dlatego, że mózg młodego człowieka wciąż jest w procesie rozwoju.

Alkoholowe uszkodzenia mózgu – czy małe ilości są równie szkodliwe?

Nie tylko skutki picia wódki lub duże dawki alkoholu są groźne dla zdrowia. Każda ilość wypijanego trunku może być powodem uszkodzenia mózgu po alkoholu. Nawet umiarkowane picie potrafi spowodować nieodwracalne zmiany w organizmie. Alkohol zabija do 40% nowych komórek nerwowych, a jego częste spożywanie uzależnia. Oznacza to, że negatywne skutki picia alkoholu są coraz poważniejsze. Osobom uzależnionym trudno wytłumaczyć szkodliwość spożywania trunków oraz nakłonić do leczenia. Warto jednak pamiętać, że mózg nie zaczyna się regenerować od razu po rozpoczęciu abstynencji. Kompleksowe leczenie alkoholizmu może zatrzymać rozwój niepożądanych chorób, poprawić samopoczucie oraz pomóc alkoholikowi w procesie trzeźwienia.


naszgabinetcom

Клініка POZ Nasz Gabinet

Українськи лікарі для українських пацієнтів

+48 732 080 102

kontakt@naszgabinet.com

https://nasz-gabinet.com/

5/5 - (9 votes)