
Ukończenie terapii to dopiero początek drogi do świadomego, trzeźwego etapu życia osoby uzależnionej. Chociaż to duży krok w kierunku wyleczenia z nałogu, alkoholik na zawsze pozostanie osobą podatna na uzależnienie i najprawdopodobniej nie raz pojawi się u niego nawrót alkoholowy. Wystarczy jednak być świadomym tego zjawiska oraz przygotowanym na odpychanie od siebie negatywnych emocji. Po przeczytaniu tego artykułu nauczysz się rozpoznawać objawy sygnalizujące nawroty alkoholowe i poznasz sposoby, jak pomóc alkoholikowi w nawrocie.
Czym są nawroty alkoholowe?
Pojęcie nawrotu występuje nie tylko w alkoholizmie, ale również w przypadku innych chorób i oznacza ponowne wystąpienie objawów po okresie poprawy. Zdarza się to dosyć często, ponieważ po wyzdrowieniu w organizmie zostaje czynnik etiologiczny, który po jakimś czasie może spowodować powtórne wystąpienie symptomów choroby. Nie znaczy to, że jest ona nieuleczalna, a tylko tyle, że na walkę z danym nałogiem potrzeba nieco więcej czasu i sił.
W przypadku alkoholizmu mamy do czynienia z zaburzeniem psychicznym. Nawroty alkoholowe dosyć często spowodowane są przez czynniki wewnętrzne, takie jak uczucia, emocje, wspomnienia, stres. Alkoholik w nawrocie nie zawsze sięga po kieliszek, ale prawdopodobieństwo spożycia alkoholu wzrasta. Możemy jednak rozpoznać ponowne wystąpienie objawów w odpowiednim momencie i przeciwdziałać różnym fazom nawrotu choroby alkoholowej.
Nawroty w chorobie alkoholowej – objawy
Uzależniony może zacząć wracać do nałogu nawet po roku abstynencji. Warto więc wiedzieć, jak rozpoznać objawy zwiastujące nawrót choroby alkoholowej. Mogą one wyglądać w sposób następujący:
- zaprzeczanie chorobie,
- zwątpienia we własną trzeźwość i zachowaną trzeźwość,
- nagła złość i agresja,
- utrata zaufania do siebie i innych,
- problemy w porozumiewaniu się z ludźmi,
- stres, konfliktowość, nieuzasadnione pretensje,
- pogorszenie fizycznego oraz psychicznego samopoczucia,
- poczucie zmęczenia i brak siły,
- lęk i bezradność,
- coraz częściej pojawiające się myśli o alkoholu,
- częstsza chęć spędzania czasu w samotności,
- stan smutku, przygnębienia,
- płytki sen lub bezsenność.
Ile trwa nawrót alkoholowy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji i zachowania osoby uzależnionej. Zły stan alkoholika w nawrocie może trwać chwilę lub nawet miesiące.
Nawrót choroby alkoholowej – co robić?
Niełatwo jest radzić sobie z nawrotem choroby alkoholowej. Dla każdej osoby uzależnionej sposoby zapobiegania mogą być różne. Najbardziej skuteczne z nich to:
- Poprosić o pomoc. Koniecznie trzeba z kimś porozmawiać o swoich uczuciach, myślach, obawach. Może to być bliska osoba z rodziny, przyjaciel lub psychoterapeutą. Wsparcie pozwala pozbyć się uczucia, że tkwi się w tym problemie w samotności. Można także zapisać się na spotkania z grupą wsparcia, gdzie anonimowi alkoholicy (AA) dzielą się swoimi problemami i opowiadają własne przeżycia i historie.
- Dać sobie czas na odpoczynek. Wybrać się na urlop, zaplanować długi weekend z rodziną za miastem.
- Osoba z nawrotami powinna się skupić na innych swoich potrzebach (żywieniowych, fizjologicznych, duchowych).
- Nauczyć się znajdować w momencie teraźniejszości, tu i teraz. Można tego się nauczyć, wykonując proste ćwiczenie: zacząć zwracać uwagę na wszystko, co się dzieje dookoła. Idąc ulicą czytać wszystkie ogłoszenia, nazwy sklepów oraz napisy na ścianach. Pomoże to wyeliminować całą resztę myśli, w tym też te o alkoholu. Daje to jednocześnie do zrozumienia, że napoje procentowe wyłącznie szkodzą.