Zastanawiasz się jak długo działa wszyty esperal? W naszym specjalistycznym artykule przybliżymy Ci informacje, czym tak naprawdę jest esperal i jak disulfiram może działać na organizm. Zobacz, ile działa wszywka alkoholowa oraz od czego tak naprawdę zależy skuteczność działania leku. 


Esperal był przez wiele lat stosowany jako skuteczne narzędzie walki z alkoholizmem. W 2009 roku został co prawda wycofany z rynku, jednak już kilka lat później wrócił jako disulfiram, oferując lekarzom i osobom uzależnionym opcję farmakologicznego radzenia sobie z problemem spożywania alkoholu. Jako sam środek farmakologiczny, esperal nie jest skuteczny – jego zadaniem jest odstraszanie, a nie hamowanie spożywania alkoholu. Jak działa i jak długo jego efekty utrzymują się w organizmie. Kiedy leczenie esperalem jest skuteczne?

Jak działa esperal?

Esperal to nic innego, jak disulfiram – aktywna substancja, która po wprowadzeniu organizmu blokuje produkcję enzymu odpowiadającego za trawienie i metabolizm alkoholu. Dehydrogenaza aldehydowa przekształca szkodliwy aldehyd octowy na znacznie łagodniejszy dla organizmu kwas octowy, powodujący tradycyjnego kaca. Gdy jednak proces ten zostanie zablokowany, a w organizmie zacznie gromadzić się aldehyd octowy, reakcje ciała mogą być naprawdę trudne do zniesienia. Zanim jednak przejdziemy do ich omówienia warto zaznaczyć, że disulfiram działa tak, by blokować metabolizm alkoholu w nawet najmniejszych ilościach. Błędem jest więc przekonanie, że działa on wyłącznie w przypadku spożycia większych ilości wódki czy silniejszych trunków – nawet niskoprocentowe piwo będzie powodowało trudne do zniesienia reakcje.

W naszej klinice możesz się umówić na zabieg poprzez zgłoszenie telefoniczne:

+48 512 455 645

Najważniejsze skutki uboczne po spożyciu alkoholu

Wśród efektów, jakie mogą pojawić się u osoby z wszywką alkoholową esperal można wymienić naprawdę wiele bardzo przykrych reakcji organizmu. Najczęściej opisuje się je jako kilkunastokrotnie spotęgowanego kaca, choć oczywiście trudno wyobrazić sobie w ten sposób jaką skalę problemów tak naprawdę powoduje spożycie alkoholu.

Zatrzymanie metabolizmu etanolu powoduje odkładanie się w organizmie aldehydu octowego. Jego obecność, już po 10 minutach od spożycia alkoholu, zaczyna objawiać się w postaci bólu i zawrotów głowy, zaczerwienienia twarzy czy uczucia gorąca. Na tym jednak nie koniec. Reakcja esperalu z alkoholem to często także nudności i wymioty, kołatanie serca, obniżone ciśnienie krwi, stany lękowe, a nawet drgawki. Co gorsza, efekty te utrzymują się od 4 do nawet 10 godzin, w trakcie których wcale nie maleją, a niejednokrotnie jeszcze bardziej się nasilają. Po co? Esperal ma działać jak środek awersyjny, zniechęcający pacjenta do spożywania alkoholu właśnie poprzez wywoływanie serii nieprzyjemnych i w dużej mierze przerażających reakcji organizmu, standardowo nie utożsamianych z piciem alkoholu. Dla tych, którzy właśnie poprzez alkohol zabijają odczuwane emocje czy lęki, nasilenie reakcji odrzucających alkohol z organizmu jest ogromnym szokiem.

Potrzebujesz więcej informacji – zadzwoń:

+48 512 455 645

Jak długo i ile trzyma wszywka esperalu?

Tabletki wszywane pod skórę, zwykle w okolicy łopatki bądź pośladków mogą pozostać tam przez 8 do 12 miesięcy, stopniowo uwalniając do krwioobiegu substancję blokującą działanie wspomnianego wcześniej enzymu. Można więc uznać, że tak długo utrzymuje się też działanie wszywki esperalu. Niestety, w wielu przypadkach okres ten jest skrócony z woli samego uzależnionego. Nie ma bowiem prawa, które zabroniłoby usuwania esperalu na życzenie pacjenta. Zdarza się więc, że już w kilkanaście godzin po zastosowaniu wszywki potrzeba spożycia alkoholu jest u uzależnionego tak silna, że pojawi się on ponownie w gabinecie chirurga i zażąda usunięcia środka. To właśnie z tego powodu wiele osób twierdzi, że esperal nie jest skuteczną metodą walki z alkoholizmem. Fakt ten pokazuje jednak też, że sam esperal nie wystarczy – konieczne jest włączenie psychoterapii. Zastosowanie metody awersyjnej w połączeniu z całkowitym przestawieniem sposobu myślenia o alkoholu to jedyna droga do wygrania z nałogiem.

4.8/5 - (13 votes)