ul. Aleja 29 Listopada 34B 31-425 Kraków
12 350 67 51
kontakt@esperal24h.pl

Detoks alkoholowy i jego następstwa

lekarz wskazuje palcem

Detoks alkoholowy i cała terapia ma na celu ułatwienie pacjentowi powrotu do zdrowego życia. Alkohol jest najczęstszą formą używki. Dlatego też konieczne jest ciągłe uświadamianie pacjentom oraz osobom wyleczonym/ uczęszczającym na trapię, że silna wola jest najważniejsza w dalszym procesie detoksykacji. To my na samym końcu zdecydujemy, czy wrócimy do całkiem zdrowego życia czy powrócimy do nałogu. Terapia najczęściej działa i jej skutki są bardzo widoczne i trwałe, jednak nie każdy pacjent potrafi zachować silną wolę i raz na zawsze przerwać uzależnienie od alkoholu.

Jakie są szanse, że pacjent zachowa trzeźwość po detoksie alkoholowym?

Jeśli chodzi o wstrzemięźliwość do końca życia, można jedynie stwierdzić, że różnie bywa. są pacjenci, którzy raz na zawsze zrywają z alkoholem pomimo 15 lat picia, ale trafiają się sytuacje, gdzie terapie są przerywane. Pacjenci tak naprawę najczęściej  odpowiadają za siebie, jeśli chodzi o terapię detoksykacyjną. Nierzadko jednak możemy spotkać się z osobami, które zostają na terapię wysyłane przymusowo. Istnieją ogromne szanse, że pacjenci nigdy nie wrócą do picia alkoholu, jednak na terapię nie ma żadnej instrukcji do każdego pacjenta należy podchodzić indywidualnie – dzięki temu będziemy również i my mogli zrozumieć wszystkie jego potrzeby i problemy. Najwięcej zależy od pacjenta, który poddawany jest terapii, niezależnie od tego czy zgłosił się na nią sam czy też został na nią wysłany.

Zobacz: Czym jest biała gorączka alkoholowa?

Trzeźwość jest w niektórych przypadkach zapominanym stanem – alkohol bardzo uzależnia i niszczy nasz organizm. Lekarze oraz terapeuci starają się by, pacjenci nie wrócili już nigdy na złą drogę, jednak dość ciężko jest przewidzieć kolejny etap w życiu każdego człowieka.

Czy każdy pacjent przechodzi zespół abstynencyjny?

Na samym początku pozbywania się niezdrowego uzależnienia, możemy mieć do czynienia z męczącym i bardzo drażniącym zespołem abstynencyjnym. Bardzo rzadko, ale da się tego uniknąć. Jednak warto pamiętać o tym, że każdy przypadek jest obserwowany i badany oddzielnie. Nie wszyscy co prawda będą przechodzić przez zespół abstynencyjny, lecz zdecydowana liczba osób musi zmierzyć się z tym trudnym okresem, który należy do najbardziej wymagających w całym procesie detoksu alkoholowego. Wiadomą rzeczą jest, że osoba, która od wielu lat pozostawała w stanie uzależnienia na pewno będzie narażona na zespół abstynencyjny. Natomiast ci, których stopień uzależnienia nie jest zbyt wysoki, mogą uniknąć męczących odczuć, które zazwyczaj towarzyszą od paru dni do tygodnia. Uzależnienie od alkoholu pozostaje bardzo silne nawet po przebyciu detoksykacji. Ważne w tym okresie jest podejście pacjenta do całej sprawy oraz jego silna wola. Pacjenci są naprawdę bardzo różni, więc ciężko jest też uogólnić wszystkich, którzy decydują się na detoks alkoholowy.