Uzależnienie od alkoholu jest chorobą nawrotową, co oznacza, że głód alkoholowy i chęć picia mogą powrócić w każdej chwili. Nie warto jednak się stresować – jest to naturalny etap wychodzenia z choroby alkoholowej. Proces zdrowienia bez nawrotów jest niemalże niemożliwy. Osoba uzależniona powinna być jednak świadoma objawów głodu alkoholowego, żeby móc je rozpoznać i w porę zareagować. Na podstawie naszego wieloletniego doświadczenie w leczeniu alkoholizmu przygotowaliśmy kilka porad dla alkoholika.


1. Samoobserwacja

Samokontrola pozwala zaobserwować oraz wyłapać objawy nawrotów alkoholizmu, zanim dojdzie do sięgnięcia po kieliszek. Opamiętanie się na tym etapie jest ratunkiem przed przerwaniem abstynencji i powrotem do destrukcyjnych nawyków alkoholowych. 

2. Bądź stanowczy

Trzeba stanowczo powiedzieć “nie pije” sobie, swoim krewnym oraz znajomym. Bez tłumaczenia i usprawiedliwiania. To jest pierwszy i najważniejszy krok do całkowitego wyleczenia z choroby alkoholowej.

3. Unikaj ryzykownych sytuacji

Trzeba odciąć się od tego życia, które było, gdy alkohol decydował o codzienności. Wyeliminować ze swojego funkcjonowania miejsca, ludzi i sytuacje bezpośrednio związane z piciem – nie są już potrzebne, a stanowią duże zagrożenie. Mogą być powodem głodu alkoholowego i załamania postanowień.

4. Zasada HALT w leczeniu alkoholizmu

Wśród programów leczenia uzależnień jest bardzo znana metoda pod nazwą HALT (Hungry, Angry, Lonely, Tired). Polega ona na tym, by nigdy nie być głodnym, złym, samotnym i zmęczonym. Wszystkie te stany powodują zdenerwowanie, a co za tym idzie – zwiększenie ryzyka nawrotów choroby alkoholowej.

5. Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia

Bardzo ciężko sobie samemu poradzić z procesem leczenia alkoholizmu. Potrzeba nie tylko wsparcia bliskich, ale przede wszystkim opieki specjalisty. Rozmowa o problemach oraz uczuciach z rodziną lub przyjaciółmi to bardzo ważny element terapii uzależnień, aczkolwiek tylko profesjonalny psychoterapeuta będzie mógł dopasować skuteczne sposoby na poradzenie sobie z nałogiem.

6. Zastosuj terapię awersyjną

Najlepiej poddać się zabiegowi wszywki antyalkoholowej esperal. Przez pojawiające się skutki uboczne po spożyciu alkoholu sprawi ona, że picie przestanie się kojarzyć z przyjemnością, natomiast wywoływać będzie strach i odrazę.

7. Znajdź sobie hobby

Dzięki temu osoby uzależnione nie myślą wyłącznie o procesie leczenia. Może to być np. wysiłek fizyczny, jak jazda na rowerze, rolkach, bieganie, ćwiczenia na siłowni, a może również coś dla wrażliwej duszy artystycznej, na przykład rysowanie, układanie puzzli, czytanie książek, gotowanie.

8. Wprowadź nowe zasady we własnym mieszkaniu

Warto wyrzucić alkohol w każdej postaci, schować wszystko, co się z nim kojarzy. Wszystkie spotkania w domu planować lepiej bez używek alkoholu i informować o tej zasadzie zaproszonych gości. Każda butelka może wywoływać pokusę. 

9. Unikaj alkoholu w jakiejkolwiek postaci

Nie oznacza to jedynie zaprzestanie picia napojów procentowych. Ta porada dla alkoholika ma również związek z unikaniem wszelkich żywności lub produktów zawierających etanol. Mogą to być, np. cukierki i ciasta z alkoholem, niektóre leki, płyn do płukania jamy ustnej, ocet, ogórki kiszone, syrop do gardła, środki rozgrzewające, a nawet piwo bezalkoholowe.

10. Planuj kolejne dni

Trzeba planować każdy kolejny dzień, by działać według konkretnego planu oraz nie rozpraszać myśli. Pomaga to w realizacji i zakładaniu celów. Warto planować tydzień, miesiąc, a nawet kolejny rok, by wiedzieć, w jakim kierunku się zmierza.

11. Kontroluj swoje myśli

Lepiej skupiać się na tym, co się dzieje obecnie w głowie. Rozpamiętywanie i powracanie do bolesnych wspomnień może zniechęcać alkoholika do leczenia. Wywoływać strach i wstyd, które mogą przypomnieć o piciu.

12. Nie ulegaj chwilom zwątpienia

Osoba uzależniona powinna być pewna, że rozpoczęcie leczenia alkoholizmu było dobrą decyzją. Pozbycie się nałogu ze swojego życia już jest ogromnym krokiem. To ogromna szansa na zmiany.

4.8/5 - (10 votes)