Odstawienie alkoholu przez osobę uzależnioną może wywołać różne fizyczne oraz psychiczne reakcje organizmu. Jednym z najbardziej niebezpiecznych jest biała gorączka alkoholowa (Delirium Tremens), ponieważ może doprowadzić do utraty życia.

W takiej sytuacji powinniśmy niezwłocznie przystąpić do poszukiwania profesjonalnej pomocy medycznej. Żeby jednak stan ten rozpoznać, a najlepiej, żeby do niego nie doprowadzić, powinniśmy wiedzieć kilka rzeczy o majaczeniu alkoholowym.

Biała gorączka – co to znaczy dla alkoholika

W przypadku choroby alkoholowej nie tylko skutki jego spożywania, ale również odstawienie alkoholu mogą wywołać problemy zdrowotne. W momencie, gdy alkoholik nagle przestanie pić lub zmniejszy dawkę, może (ale nie musi) u niego występować biała gorączka. Delirium tremens jest stanem zaburzenia świadomości osób pijących w wyniku zaprzestania spożywania alkoholu. Wiemy, że alkohol etylowy jest dla ludzkiego organizmu substancją trującą. Jeżeli więc podczas picia alkoholu sporadycznie, w niewielkich ilościach nasz organizm jest w stanie poradzić sobie z jego metabolizmem, to w przypadku codziennego picia, zwyczajnie się uzależniamy. Jego długotrwałe nadużywanie powoduje, że organizm przestaje funkcjonować prawidłowo i obrazowo mówiąc, myśli, że to właśnie po wypiciu pracuje najlepiej. Dzieje się tak za sprawą ogromnego wzrostu aktywności ośrodkowego układu nerwowego.

Aby powstrzymać się od sięgnięcia po alkohol, warto zastanowić się nad leczeniem alkoholizmu. Zobacz opinie zaszycia alkoholowego w naszej klinice i skorzystaj z naszej pomocy.

Przyczyny i objawy białej gorączki alkoholowej

Delirium alkoholowe charakteryzuje się pojawieniem różnorodnych objawów abstynencyjnych jak fizycznych, tak też psychicznych. Do głównych objawów delirium tremens zalicza się zaburzenie świadomości z halucynacjami oraz lęk, który przechodzi w zaburzenie orientacji, agresję, czasami podniecenie.

Inne, często występujące objawy majaczenia:

  • urojenie, iluzje
  • silne wahania nastroju
  • omamy wzrokowe oraz słuchowe
  • psychoza
  • pobudzenie
  • bardzo wzmocniona potliwość
  • drgawki
  • niewydolność

Objawy zaburzeń związanych z odstawieniem alkoholu pojawiają się najczęściej po 72 godzinach od zmniejszenia dawki spożywanego alkoholu lub jego nagłego odstawienia, oraz utrzymują się do 2-3 dni, w tym czasie może nastąpić ich nasilenie. Czasami zespół abstynencyjny u osób, nadużywających alkohol doprowadzić może do zagrożenia życia. Objawy majaczenia po wypiciu alkoholu najczęściej przytrafiają się osobom w wieku starszym, a również osobom cierpiącym na choroby przewlekłe, ponieważ mają osłabiony organizm z niską odpornością.

Delirium tremens – jak wygląda leczenia białej gorączki?

Mimo że majaczenie drżenne alkoholowe charakteryzuje się dużą ilością niebezpiecznych objawów abstynencyjnych, jeżeli pacjent albo jego osoby bliskie zareagują na czas, można uniknąć stanu zagrożenia życia. Najlepszym oraz najszybszym sposobem na poprawienie samopoczucia osoby uzależnionej jest przeprowadzenie detoksu, który oczyści organizm oraz częściowo odbuduje stan zdrowia pacjenta. Detoks alkoholowy taki trwać powinien co najmniej 6 godzin, a najlepiej 24 godziny. Przez ten czas pacjent znajduje się pod opieką wyszkolonego personelu. Osobie z objawami delirium alkoholowego podają się leki, kroplówki dożylnie oraz wlewy witaminowe, w szczególności witaminy B1. Duże znaczenie w leczeniu odgrywają benzodiazepiny. W niektórych przypadkach podawane mogą być również leki przeciwdrgawkowe lub środki z grupy neuroleptyków.

Największe zagrożenia dla życia osób zmagających się z alkoholizmem występuje wtedy, gdy delirka alkoholowa zostaje ignorowana oraz nieleczona. Warto więc pamiętać o tym, że to my ponosimy odpowiedzialność za własne życie oraz zdrowie naszych bliskich.

5/5 - (8 votes)